Solidny partner
na każde czasy.
Aktualność "Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym - MRPiPS szykuje zmiany"

Zatrudnienie wspomagane to koncepcja, która pojawiła się w Ameryce Północnej w latach 70 – tych, w Europie została spopularyzowana pod koniec lat 80 – tych XX wieku.

Jest to metoda pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz innymi grupami osób wykluczonych. Celem działań jest umożliwienie im dostępu do pracy i utrzymanie płatnego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Rozwiązania zawarte w projekcie nowej ustawy mają pomagać w znalezieniu pracy osobom, które są w najgorszej sytuacji na rynku pracy – osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Zatrudnienie wspomagane będzie formą aktywizacji zawodowej, która uzupełni funkcjonujące obecnie rozwiązania z zakresu rehabilitacji zawodowej. Powstaną agencje zatrudnienia wspomaganego, które będą wybierane przez urzędy pracy. Niepełnosprawne osoby poszukujące pracy będą kierowane do tych agencji.

Zakłada się też praca z trenerem pracy, który nie tylko znajdzie pracę dla konkretnej osoby niepełnosprawnej, ale też przygotuje współpracowników, dyrekcję, pomoże w adaptacji nowego pracownika w nowym miejscu pracy. Potem będzie także służyć pomocą w trudnych, kryzysowych sytuacjach, będzie wspierać tę osobę

Z szacunków PFRON wynika, że w Polsce żyje ok. 3 mln 115 tys. osób z niepełnosprawnościami (w tym ok. 2,9 mln ma 15 i więcej lat). Liczba osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy to około 70 tys. Fundusz planuje przeznaczyć w 2019 r. m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami ponad 3,4 mld zł. Samorządy na rehabilitacją zawodową i społeczną mają otrzymać blisko 1,5 mld zł.

Projekt ma być skierowany do konsultacji w najbliższych dniach.

Źródło:

https://www.podatki.biz

https://www.prawo.pl/DATA PUBLIKACJI: 2019-03-04 » Pozostałe aktualności
Napisz do nas
Treść wiadomości
Imię i Nazwisko
e-Mail
Firma
Kontakt
Doradca Podatkowy Irena Umecka
ul. Pułaskiego 5A; ul. Poniatowskiego 19
66-530 Drezdenko
tel. 604 982 778
Na skróty
Doradca Podatkowy Irena Umecka
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia