Solidny partner
na każde czasy.
Aktualność "Ulga termomodernizacyjna"
Projekt ustawy zakłada możliwość odliczenia nawet 53 tys. zł przez okres 3 lat. Głównym powodem wprowadzenia nowej ulgi jest dążenie do poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie smogu. Wysoka kwota zwrotu poniesionych wydatków ma zachęcić Polaków do aktywnego włączenia się do akcji. Już od 1 września funkcjonuje program "Czyste powietrze", w ramach którego właściciele budynków mieszkalnych mogą starać się o dotację na ocieplenie budynku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapowiadane są również pożyczki na realizację wcześniej wymienionych zadań na okres 15 lat z niskim, preferencyjnym 2,4% opodatkowaniem.  

Ulga termomodernizacyjna będzie przysługiwała na finansowanie wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem oraz na termoizolację budynków jednorodzinnych. Aby z niej skorzystać, należy udokumentować poniesione wydatki za pomocą faktur VAT. Koniecznym będzie również wykonanie audytu energetycznego, podczas którego zostaną określone wydatki podlegające odliczeniu oraz przeprowadzenie termomodernizacji w przeciągu 3 kolejnych lat. Co istotne, w przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia, odliczone kwoty trzeba będzie zwrócić. Z ulgi skorzystają wszyscy podatnicy, którzy są właścicielami (lub współwłaścicielami) jednorodzinnych domów mieszkalnych. Z ulgi nie skorzystają właściciele mieszkań, gdyż nie będzie ona stosowana w przypadku zabudowy szeregowej oraz bloków. Ulga nie będzie również przysługiwała osobom, które wcześniej skorzystały już z innej pomocy Państwa związanej z wdrożeniem zmian termomodernizacyjnych. 

Ulga wyniesie 23% poniesionych wydatków, jednakże nie więcej niż 53 tys. zł. Osoby, które już teraz są w trakcie termomodernizacji, będą mogły odliczać wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r. Wykaz objętych ulgą termomodernizacyjną materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług pojawi się w rozporządzeniu, wydanym przez ministra inwestycji i rozwoju w porozumieniu z ministrem ochrony środowiska. 


Źródło: bankier.pl

DATA PUBLIKACJI: 2018-10-15 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Doradca Podatkowy Irena Umecka
ul. Pułaskiego 5A; ul. Poniatowskiego 19
66-530 Drezdenko
tel. 604 982 778
Na skróty
Doradca Podatkowy Irena Umecka
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia