Solidny partner
na każde czasy.
Aktualność "Zmiany w świadczeniach alimentacyjnych"
Wraz z początkiem Nowego Roku planowane są duże zmiany w zakresie egzekucji i zasądzania alimentów. Zwiększone zostanie także kryterium dochodowe dla osób korzystających ze świadczeń z funduszu.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada dużą nowelizację w zakresie alimentów. Najważniejszą z nich będą tzw. alimenty natychmiastowe. Ubiegać się będzie można o nie na specjalnie przygotowanych formularzach, w których kwota świadczenia będzie z góry zależna od ilości posiadanych dzieci. Oprócz tego pozostanie możliwość starania się o alimenty na dotychczasowych zasadach, tzn. po ustaleniu potrzeb dziecka oraz zdolności majątkowej rodzica.  

Dodatkowo, planowane postępowanie nakazowe alimentacyjne umożliwiałoby uzyskanie prawa do świadczenia maksymalnie w terminie 7 dni. Nakaz zapłaty wydany przez Sąd będzie natychmiast wykonalny wraz z upływem terminu do zaspokojenia roszczenia. Świadczenie alimentacyjne będzie przysługiwało do ukończenia przez uprawnionego do jego pobierania 25 roku życia.

Jednym ze sposobów na poprawę skuteczności egzekucji alimentów jest projekt przymusowych prac, który zaktywizuje zawodowo dłużników. Planowanym jest, aby organizatorzy robót publicznych zatrudniali osoby zalegające z alimentami w pierwszej kolejności. Dane na temat pracy zarobkowej i osiąganych dochodów przez dłużnika komornicy będą mogli uzyskiwać za pomocą systemu informatycznego.

W nowym okresie świadczeniowym 2019/2020 skorzystamy również z wyższego kryterium dochodowego w przypadku ubiegania się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Kwota ta wzrośnie z obecnych 725 zł do 800 zł na osobę w rodzinie.


Źródło: Infor

DATA PUBLIKACJI: 2018-09-11 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Doradca Podatkowy Irena Umecka
ul. Pułaskiego 5A; ul. Poniatowskiego 19
66-530 Drezdenko
tel. 604 982 778
Na skróty
Doradca Podatkowy Irena Umecka
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia